0744 88 77 55 [email protected]

سیستم مدیریت کتابخانه

timthumb (1)

با توجه به حجم زیاد اطلاعات مربوط به کتابخانه‌ها و همچنین مراجعات زیاد مربوط به راجستر و قرض گرفتن کتاب‌ها، مدیریت اطلاعات یکی از موارد مورد ضرورت برای مدیران کتابخانه می‌باشد. در دیتابیس‌های سنتی مورد استفاده در کتابخانه‌ها به دلیل نبود امکان پیگیری آتومیت از سوانح مربوط به مراجعان و همچنین کتاب‌ها، ضررهای مالی زیادی به کتابخانه‌ها وارد می‌شود. شرکت روبیک با علم از این موضوع و با هدف افزایش نظارت بر فرآیندهای یک کتابخانه و مدیریت بهتر آن اقدام به ایجاد سیستمی تحت وب برای مدیریت هرچه بیشتر شعب مختلف یک کتابخانه کرده است.

سیستم مدیریت کتابخانه شرکت روبیک به شما این قابلیت را خواهد داد تا با دسترسی به اطلاعات در هر زمان و با هر وسیله‌ای و همچنین با استفاده از امکان پیگیری سوانح مربوط به مراجعان، بالاترین سطح مدیریتی را در کتابخانه خود داشته باشید.

این سیستم می‌تواند به صورت آنلاین و یا با نصب بر روی شبکه داخلی (آفلاین) مورد استفاده قرار گیرد. این سافت‌ویر نیازی به اینستال و نگهداری ندارد که مشکلات موجود در سیستم های سنتی (تخریب کمپیوتری، دزدیده شدن، پاک شدن دیتاها و …) را رفع نموده است. سادگی استفاده از این سیستم این فرصت را برای مدیران کتابخانه ایجاد کرده که بدون نیاز به نیروی متخصص کار خود را پیش ببرند و در هزینه ها صرفه جویی کنند.

شرکت روبیک با ارائه نسخه موبایل و تبلت محدودیت استفاده در انواع وسیله ها را از بین برده و سادگی هر چه بیشتر را برای مشتریان خود فراهم آورده است.

این سیستم کاملا مطابق با سیستم اداری افغانستان بوده و قابلیت استفاده به دو زبان دری و انگلیسی را دارد.

بخش‌های مختلف سیستم مدیریت کتابخانه

این سیستم با دو هدف کلی طراحی شده است: 1. دیتابیس جامع مربوط به اطلاعات موجود در کتابخانه و دسترسی ساده به آنها، 2. پیشبرد برخی از پروسجرهای اداری کتابخانه به صورت آنلاین (یا تحت شبکه) توسط سیستم که این فرصت را برای کاربران سیستم ایجاد خواهد کرد تا با اتصال به سیستم از طریق اینترنت و یا نتورکینگ از سهولت‌های اداری ایجاد شده استفاده کنند. این سیستم از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

مدیریت کتاب‌ها

در بخش مربوط به مدیریت کتاب‌ها شما می‌توانید دیتابیسی جامع از کتاب‌های موجود در کتابخانه با جزئیات آنها (نام کتاب، نام نویسنده، مترجم، ناشر، تاریخ نشر و ….) در هر نوع دسته‌بندی که خودتان علاقه دارید داشته باشید. مکان قرار گرفتن هر کتاب را مشخص کنید و صفحات مختلف کتاب را (جلد، بروشور و …) را در پرونده هر کتاب قرار دهید. میتوانید برای هر کتاب خلاصه‌ای نوشته و یا توضیحاتی دیگر به آن اضافه کنید.

در این بخش کتاب‌ها می‌توانند به صورت دستی یا آتومیت کدگذاری شوند و به راحتی با جستجوی سریع در دیتابیس کتاب‌ها، آنها را بر اساس هر نوع فیلتر مورد نظر پیدا کنید. شما می‌توانید از تمام بخش‌های مربوط به این سیستم در قالب فرمت‌های پی دی اف، داک و … پرینت بگیرید.

مدیریت اعضاء

در بخش اعضاء عضو در کتابخانه سیستم امکان تعریف مدیران با سطوح دسترسی مختلف (مدیر کتب، مدیر امانت، مدیر اعضا و غیره) را فراهم می‌کند تا با توجه به وسعت کتابخانه شما بتوانید مدیریت بهتر و امن‌تری داشته باشید. این سیستم توانایی افزودن بی نهایت عضو با مشخصات کامل شخصی و کاری (اطلاعات تحصیلی، عکس، و …) را برای شما فراهم کرده که هر کس به وسیله نام کاربری خود وارد سیستم شده و امور مربوط به خود را پیش خواهد برد.

در این سیستم برای هر عضو هنگام ثبت ‌نام پرونده‌ای در سیستم تشکیل می‌شود که کلیه سوانح هر عضو در این پرونده ثبت خواهد شد. این سیستم قابلیت طراحی و چاپ کارت عضویت را فراهم می‌کند. هر فرد می‌تواند کتاب‌های موجود را با وارد شدن به سیستم از طریق اینترنت یا شبکه داخلی مشاهده کند و یا حتی کتاب مورد نظر خود را رزرو کند. قابلیت ورود کاربر مهمان نیز از دیگر ویژگی‌های این سیستم است که این فرصت را برای کتابخانه فراهم می‌کند تا برای کاربران مهمان محدودیتهایی قایل شود. با توجه به قوانین تعریف شده از طرف مدیران کتابخانه امکان هرگونه قانونگذاری مربوط به تعداد کتاب‌های دریافتی و یا اعضاء وجود دارد.

در این بخش هر عضو با توجه به تاریخ بازگشت کتاب‌ها نوتیفیکیشن‌هایی به صورت آتومیت درباره تاخیر و یا نزدیک شدن تاریخ بازگشت دریافت خواهد کرد.

این بخش امکان جستجوی سریع و آسان و همچنین راپور گرفتن از تمامی اطلاعات مربوط به پرونده‌های اعضاء را فراهم کرده است.

مدیریت امانات

در بخش مدیریت امانات کتاب‌های گرفته شده توسط اعضاء ثبت شده و تاریخ برگشت آن به صورت خودکار توسط سیستم و بر اساس قوانین تعریف شده در نظر گرفته می‌شود. امکان رزرویشن کتاب‌ها از ویژگی‌های این سیستم است که سهولت‌های بسیاری برای اعضاء فراهم کرده است.

مدیران کتابخانه می‌توانند بر اساس سوابق دریافت کتاب مربوط به هر عضو، محدودیتی در امانات اعضاء مختلف داشته باشند. امکان تمدید امانت کتاب و یا جریمه بر اساس تاخیر از دیگر ویژگی‌های بخش امانات می‌باشد.

مدیریت مالی کتابخانه

در بخش مالی سیستم کتابخانه امکان تعریف هزینه‌های ثبت‌نام و همچنین امانت کتاب وجود دارد. در صورت تاخیر در بازگرداندن کتاب و یا تخریب کتاب امکان ثبت جریمه برای اعضاء است. درآمدهای کتابخانه بعلاوه تمامی مخارج آن در این سیستم قابل اضافه شدن است تا بتوانید بالانس مالی دقیقی از پرونده های اعضای کتابخانه داشته باشید. تعریف هزینه‌های مربوط به تخفیف، هزینه های متفرقه و اهدای کتاب نیز در این سیستم ممکن است.

بخش گزارشها

در بخش گزارش‌ها شما توانایی دریافت هر نوع گزارشی مربوط به اطلاعات موجود در سیستم خواهید داشت که بخشی از آنها به صورت زیر هستند:

– گزارش مربوط به کتاب ها بر اساس هر نوع فیلتر درخواستی

– گزارش مربوط به اعضاء بر اساس هر نوع فیلتر درخواستی

– گزارش مربوط به بخش امانی بر اساس هر نوع فیلتر درخواستی

– گزارش مربوط به بخش مالی بر اساس هر نوع فیلتر درخواستی

دیگر ویژگی‌ها:

از دیگر ویژگی‌های برجسته این سیستم این است که شما با هر وسیله‌ای می‌توانید از آن استفاده کنید. این سیستم طوری طراحی شده است که خود را با تبلت یا کمپیوتر شما تنظیم می‌کند و شما می‌توانید به راحتی با آن کار کنید و از کار کردن با آن لذت ببرید. با وجود این قابلیت هیچ‌گونه محدودیتی در کارکرد سیستم ایجاد نشده است یعنی شما می‌توانید حتی با تبلت خود نیز از سیستم راپور تهیه کنید.

امنیت اطلاعات یکی از دغدغه‌های همه مدیران تجاری در هنگام استفاده از سیستم‌های مالی می‌باشد. در اینباره ما فقط به نام کاربری، کلمه عبور و تعین سطح دسترسی به اطلاعات اکتفا نکرده‌ایم. شما می‌توانید ورود به سیستم را فقط برای چند وسیله محدود کنید.

همکاران ما

تماس با ما

  • خانه نمبر ۵ , سرک دوم, چهار راهی دهبوری, کابل افغانستان
  • [email protected]
  • 55 77 88 744 0093

ثبت نام خبرنامه

در خبرنامه روبیک ثبت نام کنید تااطلاعات در مورد آخرین محصولات و سرویسهای ما را در ایمیل خود دریافت کنید.

© 2014 Rubik